Photoshop CC

Photoshop CC

Program Hakkında

Adobe Photoshop, piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede bir standart olan, sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Mimari pafta sunumlarındaki kullanımı, renk işlemlerindeki araçları ve 3B konusundaki yetenekleri, yazılımı pazarın lideri yapmış ve yaygın hale getirmiştir.

Mimari görselleştirme de Photoshop’ un etkin bir rolü bulunmaktadır. 3 boyutlu dış mekan çalışmalarınız için arkaplan değişikliklerini, ağaç, bitki, insan trafiği, araç trafiği eklenebilmektedir. Autocad programında hazırlanan mimari planların renklendirilmesi ve sunum haline getirilmesini bu yazılım sayesinde gerçekleştirebilir. Bina ve mimari çalışmaların dış cephelerinin materyaller ile giydirilmesi, bina dış cephe restorasyonu yapılması mimari uygulamalarda sürekli ihtiyaç duyulan konular arasındadır. Photoshop ile binaların dış cephe renklerini değiştirip, dış cephede kullanılabilecek farklı mazlemelerden örnekler kullanarak sunumlar hazırlanabilmektedir. Ayrıca 3 boyutlu programlarda hazırlanan render’ların üzerinde düzeltme ve değişikliklerin yapılması render sürelerini kısaltabilir, çevre düzenlemelerinin eklenerek sunum haline getirilmesi yine photoshop ile çok hızlı yapılabilmektedir.

Photoshop ile Mimari Görselleştirme programı eğitiminin hedefleri;

Öğrencilerin mimari sunumları yaparken teknik ve görsel yeterliliğe ulaştırılması dersin ana hedefidir. Bu dersin sonunda öğrenci,
• Mimari sunum tekniklerini uygulayabilmek için Photoshop araçlarını etkin kullanabilir,
• Renk ve ışık değerlerini algılayarak ve düzeltecek bir görsel seviyeye erişir,
• Çarpıcı sunumlar hazırlayabilmek için pafta tasarımı yapabilme becerisine ulaştırılır.